Bruger – pårørenderåd

Bruger- pårørenderådet er som ved et hvert andet plejecenter også etableret på Tangshave. Rådets formål er, i samarbejde med ledelse og personale, at skabe trivsel og de bedst mulige vilkår for beboerne.

Det betyder bl.a. , at Bruger- pårørenderådet skal inddrages ved fastlæggelse og ændringer af retningslinjer for det daglige liv i og omkring boligen, herunder fastlæggelse af retningslinjer for pleje- og omsorgsindsatsen, arbejdsrutiner, aktiviteter og samvær, kostplaner mm.

Tangshaves bruger- pårørenderåd består af følgende medlemmer der repræsenterer følgende boliger:

Brita Christensen Formand

74453235

Repræsenterer bolig 7 og 9

E. Kjeld Nielsen

47536312

Repræsenterer bolig 3.0

Inga Milenkovic

74454491

Repræsenterer bolig 3.1

Jørgen Hauberg

74450089

Repræsenterer bolig 5

Peter Christensen

74453432

Repræsenterer bolig 6

Ingrid Jørgensen

74404418

Repræsenterer bolig 8

Charlotte Hvid Andersen

88701884

Medarbejder repræsentant

Inger Kofoed

74454677

Repræsenterer de kollektive boliger

Jette Sindberg

74451826

Repræsentant for de frivillige

Bent Jessen

97703570/23269394

Repræsentant for seniorråd Als

Lisbeth Andreasen

88701809/21294542

Centerleder

Hvert år i foråret afholdes der valg til Tangshaves bruger- pårørenderåd og valgperioden er for den enkelte 2 år af gangen.

Rådets møder afholdes som regel 4 til 5 gange om året, så opgaven er altså ikke særlig tidskrævende. Er du pårørende til en beboer, vil det for det meste være opgaver du kan løse, mens du alligevel er på Tangshave i forbindelse med et besøg.

Rådet inddrages og deltager i kommunens anmeldte tilsyn én gang årligt samt efterfølgende opfølgning af såvel dette som embedslægens uanmeldte besøg.

Eksempel på ting der har været behandlet i Tangshaves bruger- pårørenderåd:

Udarbejdelse af forretningsorden for rådet. – problematikken omkring madservice og servicepakken.. – tangshaves flagregler. – ændringer i en varslet huslejestigning. – tanghaves rygepolitik. – må pårørende tage en anden beboer med på tur i egen bil? O.S.V.

Tangshaves bruger – pårørenderåd kan varmt anbefale at man som pårørende engagerer sig i rådets arbejde til glæde for brugernes ve og vel.

Kun på den måde kan der skabes det bedste Tangshave.